Bursa’nın Ayasofyası: Ulucami

image

Geçen hafta ilk bölümünü yazdığım Bursa seyahatime kaldığımız yerden devam edelim mi? Edelim, dediğinizi duyar gibiyim. İlkini ben henüz okumadım ki diyorsanız buraya tıklamanız yeterli. Biz okuyanlarla Ulucami’ye doğru gidiyoruz. Sizde çok bekletmeden gelin.

Bursa deyince aklıma ilk gelen ‘’Ulucami’’ oluyor. Şehrin ortasında olup bu şehir benimdir diyen camileri hep çok sevmişimdir. Ulucami de onlardan biri. Günde 5 vakit tüm şehirdekilere sözlerini dinletiyor.imageUlucami’nin bir başka özelliği ise tarihi boyunca bir sürü rivayete konu olmasıdır. Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan camiinin yapılış sebeplerinden biri Sultan’ın Niğbolu zaferinden önce bir adak adamış olmasıdır. Zafer sonrasında 20 ayrı cami yaptıracağını adayan Bayezid, damadının önerisi üzerine 20 ayrı cami değil de 20 kubbeli Ulucami’yi yaptırmıştır.imageBir başka rivayet ise her gün bir vakit namazda tamda ‘’vav’’ harfinin orada Hızır (as)’mın da Ulucami’de namaz kıldığıdır.

Evliya Çelebi ise Ulucami’nin Bursa’nın Ayasofya’sı olduğunu söylemiştir. ‘’Ah Ayasofya Ah’’…. Ayasofya hepimizin kalbindeki bin hüznün sebebi değil mi? Allah bir gün Ayasofya’da dA namaz kılmayı hepimize nasip etsin. Bütün İstanbul’a sözünü dinlettiği günleri minarelerine geri versin İnşallah…

Uyarı: sitemdeki yazı ve fotoğrafların izinsiz kullanılması kesinlikle YASAKTIR!!