Hüsrev Paşa Külliyesi

image

Uçağa binene kadar Van’a gideceğime ben de inanmıyordum. Yolculuğumun sebebi bir hayr iş olsa da elimize fırsat geçmişken şehri gezmeden, tarihi yerleri görmeden ve şehrin eşsiz manzarasına hayran kalmadan dönmek istemedik. Gezdiğim yerleri de size anlatmadan olmaz tabiki. İlk olarak ise sizlere Hüsrev Paşa Külliyesini   anlatmak istiyorum.

image

Cami, türbe ve medreseden oluşan yapının mimarisinin, Mimar Sinan’a ait olduğu rivayet edilsede tarihçiler bunun pek mümkün olmadığını söylüyorlar. Koca Sinan Van’a kadar gelmiş olsa bile bu yapıları yapacak kadar kalmış olmasının düşünülemez olduğunu iddia etmişlerdir.

image

Mimari açıdandan da bakıldığında dönemin(1560-1600) klasik Türk-Osmanlı mimari anlayışıyla örtüşmediği ortadadır. Kısacası cami, medrese ve türbe mimari açıdan tam bir sırdır.

Tarihi boyunca savaşlar, depremler ve hazine avcıları yüzünden bir çok kez tahrip olmuşsa da son restorasyon ile eski haline yakın bir görüntüye kavuşmuştur.

image

Caminin içine, medresenin kilitli kapılarına hatta ortada duran şadırvana bile dili olsada sohbet etsek diye bakıyor insan. Anlatsa ya kimlerin neler yaptığını, nasıl koskoca bir arazide yıllardır durduğunu ne biliyim her yıl yağan karları bile anlatsa dinlerim. Mimarı kim? Kimler ne dualar etti bu camide? Kimler namaz kıldı?  Bu medreselerde kimler eğitim gördü?….

image

Son olarak belirtmeliyim ki Türbenin üstünde ”mümin iki dünyada da diridir.” yazıyormuş.

**kaynak: Türk İslam Ansiklopedisi 19. cilt.

UYARI: Sitemdeki yazı ve fotoğrafları izinsiz kullanmak kesinlikle YASAKTIR!!!