Van: Kendi Evindeymiş Gibi

image

İnsanın kendini evinde hissetmesi diye bir şey varmış. İlk defa gittiği yerlere yabancı olamayabilirmiş insan. Sevildiğini hissetmek. İnsanların gözlerinin içine içine bakmak da gerçekmiş.

Mutlu olunca, mutlu da edebiliyormuşsun.

Oturup kaç yıldır görüşmediğinizi hesaplayınca şaşkına dönüp. Yıllar sonra bile nasıl bu kadar samimi olduğunuza inanamıyormuşsun.

Hiç tanımadığın sokaklara aşina olabiliyormuşsun.

Ev sahiplerine olan sevgini, minnetini belli edememekten korkabiliyormuşsun.

.

.

Bunların hepsini bir haftalık Van seyahatimde yaşadım. Hem çok sevdim. Hem de çok çok sevdim. İstanbul’da doğmuş, büyümüş biri olarak Van’daki samimiyete, misafirperverliğe hayran kaldım.

Kelimenin tam anlamıyla ‘’Kendimi çok kıymetli biri gibi hissettim’’. Herkes bana bunu ye, bunu çek, bak burayı da gez dedi. Ben sordum onlar bıkmadan cevap verdi.

Resmen ben Van’da şımardım. Bir günde kaç yer gezdim. Kaç öğün yemek yedim bilmiyorum. Kaç ince belli bardağı avucuma aldım. Saymadım.

.

‘’Bak yine gel ama bu sefer Nisan, Mayıs gibi gel’’ dediler. Çok daha güzel oluyor. Seni buralara buralara götürürüz dediler. Şehrin tarihini anlattılar. Anılarını dinledim. Kendi büyüklerimin yaşadıkları yerleri gördüm.

Yolun kenarında durup, tabelanın önünde fotoğraf çekilme isteğimi bile geri çevirmediler. Sırf saçma bir merakım için Akdamar pasajını bile gezdik. Yetmedi bir de bana hediyeler verdiler. Diyorum ya bildiğiniz şımardım.

Gidemediğimiz, göremediğim yerler için benden çok üzüldüler.

Nasıl desem aile olmak gibi. Gibisi fazla sanırım biz bir haftada bir aile olduk.

Şimdi ben buradan onlara teşekkür etsem; benim başım üstüne deyip yine beni mahcup edecekler. Ama olsun, bu satırları okuyan ve evine gittiğim, beni gezdiren, bana gittiğimiz yerleri anlatan, hatta kızağını bile benim için getiren, Van seyahatim boyunca birlikte yiyip içtiğimiz herkese çok ama çok teşekkür ediyorum.

Dipnot: Vana gideceğimi söylediğimde nasıl gideceksin terör var diyenler olmuştu. Gidip ne yapacaksın diyenlerde.

Şimdi diyorum ki iyiki onları dinlememişim ve gitmişim.

**Türkiye’nin doğusunda huzur varken il il gezenlere de bir çift sözüm var iyi günde gidiyorsunuz da kötü günde neden yoksunuz?

 

UYARI: Sitemdeki yazı ve fotoğrafların izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır!!!

Facebook.com/biavuc

Instagram.com/biavuc