Van’da Gidilmesi Gereken Üç Yer

image

Van’ın kültürel tarihi ve doğal güzelliklerinden uzun uzun bahsettim. Bugün ise sizlere günlük hayatta Van’ın en meşhur yerlerinden olan 3 mekandan bahsetmek istiyorum. Gerçi, sanırım bu meşhurluk kadınlar arasında ama olsun. Ne diyorsun biz hiç bir şey anlamadık dediğinizi duyar gibiyim. O zaman konuya girmeden kafalarınızı iyice karıştırdıysam, en iyisi lafı daha fazla uzatmayayım ve bir alt paragrafa geçeyim.

image

Kahvaltıcılar:

Şimdi söyleyeceğim cümleyi tarihe not düşebilirsiniz.

‘’Kahvaltı Bizim İçin Bir Sanattır’’. Abartmıyorum, gerçekten valla bak.

Artık Türkiye’nin dört bir yanı Van kahvaltı salonları ile dolu, ama siz hepsini unutun. Nasıl her yediğimiz İskender Bursa’da yediğimizle bir değilse, nasıl ki her baklava Antep’tekilerden değilse işte Van’ın kahvaltısı da öyle. İstanbul da gittiğiniz hiç bir Van kahvaltıcısı, bir Sütçü Fevzi, bir Sütçü Kenan değil.

Bir kere İstanbul’da kahvaltılıkların ismine dahi menüye doğru yazamıyorlar. O gelen bulamaç murtağalara ne demeli. Murtağa dediğin pasta gibi kabarık olacak.

Allah aşkına İstanbul’da Murtağanın üstüne Van peyniri koydurtup yedirteni bile gördüm. Buradan da söyleyeyim murtağa balla, reçelle yenir.

image

Rus Pazarı:

Asıl adı rus pazarı mıdır bilmiyorum ama bizimkiler böyle söylüyor. Bildiğiniz semt pazarlarıyla uzaktan yakından alakası yok. Bir pasaj gibi alanda küçük küçük dükkanlar bulunuyor ve genelinde zücaciye eşyaları satılıyor. Benim çok ilgi duymadığım bir alan olduğundan sadece İstanbul’dan verilen siparişleri almak için gittim. Ama şöyle söyleyeyim geçtiğimiz senelerde sırf buradaki tabak çanaklar için günübirlik Vana gelen insanlar tanıyorum.

Malumunuz İstanbul dediğin küçücük yer çay tabağı bulunmuyor ya(!).

image

Peynirciler Çarşısı:

Siirtliler otlu peynir bizim dese de siz onlara gülüp geçin. Tabi tabi deyin. Evet evet öyle hı hı deyin. Otlu peynir dediğimiz şey adı üzerinde Van Peyniri.

Çarşının adından anlayacağınız üzere otlu peynirin membaa burası. Dehşet bir kokuya sahip. Van’da yaşayanların dahi kokusundan dolayı girmediği bir çarşı. Açıkçası ben bu koku olayından çok etkilenmiyorum. Evet kesinlikle güzel kokmuyor ama insanların ekmek kapısı orası. ‘’Iyy iğrenç pöff’’ gibi terimlerin kullanılması da bana ayıp geliyor. Her şeyin başı saygı.

image

Gerçi acı bir itirafta bulunmam gerekirse bu kadar kokuya tahammül etmemize rağmen alıp geldiğimiz peynir bildiğin vasat çıktı.

Ağlayayım mı? Sen kalk o kadar git, al gel kurut çıksın.

UYARI: Sitemdeki yazı ve fotoğrafları izinsiz, kaynak göstermeden kullanmak Yasaktır!!

Facebook.com/biavuc

Instagram.com/biavuc

3 Comments

  1. Hayırlı akşamlar, abim kaç keredir iş için Van’a geldi, dönerken bana peynir getirdi , hiç biri güzel çıkmadı, en güzeli gorandaş küp peyniri, ama onu bulabilmek için gezip tatmak lazım. Ayrıca kurutlara talibim, Kürt köftesinde kurutun yerini hiç bir şey tutmuyor, sevgiler

Comments are closed.