Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

image Her gün bize bir şey olduğundan, o eski halimizden eser kalmadığından, hoşgörümüzün ve sevgimizin bittiğinden bahsediyoruz. Bunun bir çok sebebi var, hepimiz de bunları biliyoruz ama icraata gelince iş yok. İyi yöne doğru bir adım atmaya ise niyetimiz dahi yok. Mesela size bir soru sorayım? Sultanahmet Meydanındaki Türk ve İslam Eserleri müzesi ‘ne hiç gittiniz mi?Ya da daha da basiti en son ne zaman bir tarihi camiye gittiniz? Ramazan da mı? Çok yakınmış canım…

Nedense müzeye gitmek, tarih hakkında bilgilere sahip olmak bir entelektüel düzey olarak kabul görmüş durumda. Oysa, özellikle Türk İslam Eserleri Müzesi (TİEM) gibi içinde bizim geçmişimizi bulunduran müzelere hepimizin gitmesi gerek. Bilmemiz öğrenmemiz gerek.image   Aldığım bir ders için bu hafta Pazartesi sınıfça TİEM’e gittik. Gezideki izlenimlerimi de sizinle paylaşmak istedim. Müzenin bulunduğu yapı, Kanuni’nin Pargalı İbrahim Paşa’ya hediyesi. -Allahım bu nasıl bir hediye!!!- Saray, tarih boyunca bir çok farklı amaç için kullanılmış 1983’ten itibaren ise TİEM’e ev sahipliği yapıyor. Eserler kronolojik sıraya göre kurulmuş Türk-İslam devletlerine göre bölümlendirilmiş durumda. Bunlara ilaveten bir de Kutsal Emanetler kısmı var.mlömlEl yazması Kur’anlar, mesneviler, Siyer-i Nebiler hepsi insanı hayrete düşürüyor. Nasıl teker teker elle yazılmış. Üşenilmemiş etrafına desenler işlenmiş. Kapakları çiçeklerle bezenmiş. İnsanlar hem sanata özendirilmiş ama en çok da Kur’an-ı okumaya sevk edilmiş.mlmk  Geçtiğimiz aylarda deniz müzesini gezerken de aynı hisse kapılmıştım. Eskiler o kadar ince bir ruha sahiplermişki bindikleri kayıktan, kıbleyi gösteren pusulalara kadar kullandıkları bütün eşyalar süslü ve zarif. Oysa şimdiye bakın bir de son derece kaba çizgilerle dolu etrafımız. Aynı biz gibi.

mlmjş Beni düşündüren bir başka konu ise Kutsal Emanetler odasındaki duvarlarda asılı olan hat tabloları. Birinde hattatını Sultan II. Mahmud olduğu bir diğer tablonun hattatının ise Sultan Abdulmecid olduğu yazıyor. Onca devlet işinin arasında bile padişahlar bu tür hobilere zaman ayırabiliyorlarmış. Devletin başındakilerin ruhunda incelik varken halk nasıl hoşgörüsüz ve bencil olabilirki?IMG_1300 Son olarak sarayın bahçesindeki bu ağaçtan bahsetmek istiyorum. Arkadan bakarsanız sapasağlam asırlık bir ağaç ama diğer taraftan bakarsanız içi çürümüş her an yıkılacakmış gibi duran bir zavallı. Aynı bizim gibi, Türkiye gibi. Her an yıkılabilir de, köklerine sahip çıkıp daha da güçlenebilir de. Bize ne oldu söyleyeyim mi kendimizden uzaklaştık.

Uyarı: Sitemdeki yazı ve fotoğrafların izinsiz kullanımı kesinlikle YASAKTIR!!

Facebook.com/biavuc

Instagram.com/biavuc