Nun ve Kalem Sergisi

Kimileri uzun uzun tablolara bakarlar ya hani, işte ben de tam olarak onlardanım. Neye bakıyorsun derseniz fırça darbelerine, ince işe ve en çok da bir hayalin yahut bir cümlenin estetik biçimde kağıda dökülmüşlüğüne hayran hayran bakıyorum. İşte o hayran kaldığım sergilerden biri ile yeniden karşınızdayım ‘’ Nun ve Kalem ’’.

nun_ve_kalem_sergisi
”üstteki: ayet-i kerime ”deki: Ey mülkün sahibi Allah’ım’ Dilediğine mülk verirsin, dilediğinden de mülkü çeker alırsın.” (Al-İmran suresi 26. ayet)-Nurullah Özdem Alttaki: Kişinin hatalarını düşünmesi ona yeter (kalem-i kibar) – Seyit Ahmet Depeler”

Kalem suresinin ilk ayeti ‘’nun’’ ile başlar, ilahiyatçılar ise buradaki nun harfinin bir çok anlama çıktığını söylerler. Sergiye gitmeden önce oturup biraz bu konuyu araştırdım. Fakat doğru düzgün üzerinde çalışmadıkça bir sonuca varamayacağımı anladım. Ancak en etkilendiğim rivayet ‘’nun, büyük bir balıktır ve yerler onun üzerindedir* olandı.’’ Böyle söyleyen ilahiyatçılar bu durumu ‘’nun’’ harfinin şekliyle de bağdaştırmışlardır. Bu konu hakkındaki Daha detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ince konularda fazla yorum yapmak benim haddime değil biz sergi izlenimlerimle devam edelim.

nun_ve_kalem_2
”soldaki: subhanallah -Davut Bektaş sağdaki:Ey Rabbimiz! Biz sana inandık, bizi bağışla, bize merhamet et, sen merhamet edenlerin en hayırlısısın! (Muminun Suresi 109. Ayet) -Yılmaz Turan”

Sergi geçtiğimiz pazar Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisinde açıldı. Toplamda 16 hat sanatçısının 61 eseri bulunuyor. Hepsi birbirinden güzel olan bu tablolara hayran kalmamak ise elde değil.

nun_ve_kalem_ali_toy

Ali Toy’a ait ‘’eyvallah’’ ve ‘’hiç’’ kelimenin tam anlamıyla al duvarına as, otur seyret. Tam eyvallaha bakarken yanıma bir teyze yaklaştı ve ‘’Ali Toy’un eserleri çok güzeldir’’ dedi. Bende gülümsedim. Sonra telefonunu çıkarıp bunun fotoğrafını çeker misin diye sordu. Bu kadar konuşmuşken tanışmamak olmaz tabi. Necla Teyzemmiş öyle dedi. Bir de eyvallah diyip gitti. O fotoğrafa baktıkça beni hatırlayacakmış. Ben ise onu hayatım boyunca bir daha görmeyeceğim ama hep hatılayacağım teyzeler listesine ekledim. Sergiye dair bir hatıra oldu bana.

nun_ve_kalem

Soldaki Elhamdulillah (Osman Özçay) , sağ üstteki ayet-i kerime ”Doğrusu güldüren de ağlatan da O’dur.”(Mehmed Özçay)

image

”İlim bir noktaydı, cahiller onu çoğalttı.” Hz Ali’ye ait olan bu sözü, ilk defa bundan iki yıl önce duymuştum. O gün bugündür ne zaman kitapçılara gitsem bu söz gelir aklıma. Bir kargaşa milyonlarca reyon halbuki hakikat tek. E o zaman bunca kitap niye? Hakikate yakınlaştıranlar neysede peki o yolda bize engel olan noktalardan nasıl kurtulacağız. Işte Fatih Özkafa’ya ait olan bu eser Hz. Alinin o sözünün estetik biçimde kağıda dökülmüş hali. Tam da hayran kalmalık. Tam da bu yazının son cümlesi olmalık.

*13 nisan’a kadar açık olan ” nun ve kalem” sergisine vakit kaybetmeden gitmelisiniz.

**sergiden beni haberdar eden 10 yıllık arkadaşım Rabia’ya da huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum:)

facebook.com/biavuc