Mesela – İskender Pala

Sizlere bugün, İskender Pala’nın geçtiğimiz haftalarda çıkan kitabı ‘’ MeselA ’’ dan bahsetmek istiyorum. Kitap 99 kıssadan oluşuyor. Yani tam bizim sevdiğimiz gibi hikmetli hikayeler… Küçüklüğümden beri böyle kıssaları çok sevdiğimden olsa gerek duyar duymaz koşup aldım bu kitabı da. Henüz bitirmediğim için detaylı bir şekilde anlatamayacağım ama madem bugün Cuma ve bende ‘’mesela’’yı okuyorum. O zaman bu haftanın bi kıssa’sı da buradan gelsin istedim.

‘’ iki gönül eri hasbihal ediyorlardı. Söz Müslümanların bugünkü haline geldi.. buyurdu ki:

-Eskiden Müslümanlar dıştan perişan ve ayrı görünseler de içten müttefik toplu idiler. Şimdi zahiren toplu, hakikatte ayrı ve paramparça durumdalar. dünyada ve Türkiye’de durum hep aynı… İslam deyince insanların aklına terör, şiddet, kan, savaş geliyor artık.’’

-Çare?

-Çare, bunu söyleyenleri utandıracak bir hayatı yaşamak…’’

Müslümanlar olarak ne kadar bölündük değil mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam işbirliği teşkilatının, dünkü  13. İslam zirvesinde yaptığı konuşmada da bu duruma vurgu yaptı. ”Benim dinim Sünnilik de değildir Şiilik de değildir, benim dinim islamdır. Bizim dinimiz barış dinidir” dedi.

Peki biz ne zaman barışacağız. Ne zaman utandıracağız onları?

facebook.om/biavuc

1 Comment

Comments are closed.