Neyiz Biz?

image Kimsenin tek meslekle yetinmediği, ama ilginçtir kimsenin de işe gitmediği acayip bir çağda yaşıyoruz. Bir de şu var. Hepimiz her şeyi biliyoruz; siyasetten ekonomiye, sağlıktan spora, hele diyet listelerine hiç girmiyorum bile. Bunların hepsine rağmen çok ciddi bir kimlik problemimiz var. Net soruyorum. Neyiz biz? Şu sandalyede oturan ben kimim?
Pat diye sorunca bir kalıp sonra da insanızzz dediniz değil mi? Ben onu demiyorum işte. Açık açık soruyorum. Neyiz biz? Kimiz biz? Ne iş yaparız? Ne yer? Ne içeriz? Kimi sever? Kime kızarız? Bunlara cevap vermek de kolay değil. Dün kardeşken bu gün teyzeyim. Bir kaç yıl önce 18’imdeydim şimdi 22.
Değişiyoruz. Duramadan değişiyoruz.
Aslında haklıyız bir yanımız potansiyel her şey. Ama o yanımıza uyar her işe kalkışırsak sonuç hiç bir şey. Her’ken hiç olabiliyoruz. Ancak hiç’ken de her olabiliriz.
O yüzden bugün bir teklifim var madem ne olduğumuzu bulamıyoruz, o zaman ne olmadığımızı bulalım.
Mesela ben mimar, diyetisyen, terzi, fotoğrafçı, matematik öğretmeni ve ya avukat değilim. Teyze oldum ama hala asla olamayacağım. Ya da ingiliz ve fransız da değilim. Bu yüzden, Onlara özenmemin hiç bir anlamı yok. Rahat biri de değilim. İlle de o küçücük olayı kafamda büyüteceğim.
Yukarıda saydıklarım sadece bir kaç basit örnek. Ama inanın ne olmadığımızı bilirsek neler olabileceğimizi de biliriz.
Biraz Türkiye’nin yeni sloganı gibi olacak ama “içindekini keşfet.”
Uyarı: Sitemdeki yazı ve fotoğraflar şahsıma aittir.