Bir Bahar Günü: Kuzguncuk

kuzguncuk_evleri

İstanbul’u hafta içi gezeceksin. En geç 10’da evden çıkıp gitmek istediğin yere doğru hareket edeceksin. Bu saatlerde, iş, okul trafiği yeni bitmiş olur. İstanbul seni en sakin haliyle karşılar. Bezdirmez. Kendine hayran bıraktırır. İşte o günlerden ve saatlerden birinde Kuzguncuk’a doğru yol alıyoruz. Sol tarafta eşsiz Üsküdar manzarası, radyoda güzel bir yaz parçası. Hava 20 derece güneşli yani tam bir bahar günü Kuzguncuk havası.

IMG_2691

Kuzguncuk, son zamanlarda özellikle gelinlerin uğrak mekanı. Sokaklarda yürürken dikkatimizi ilk olarak herkesin boynundaki fotoğraf makinaları çekti. Bildiğiniz gibi değil herkes sanki Kuzguncuk bir fotoğraf stüdyosu gibiymişçesine davranıyor. Yerlileri de bu durumdan oldukça rahatsız. Öyle ki her evin üstünde burada fotoğraf çekilmek yasaktır yazıyor. Biz de yasaksa saygı duyarız dedik ve izin verenlrinkini çektik sadece. İşte kısa kısa Kuzguncuk…

ekmek_teknesi_kuzguncuk

perihan_abla_kuzguncuk

Hiç şüphesiz Kuzguncuk dendiğinde aklımıza ilk gelenlerden biri de meşhur dizi Ekmek Teknesi. Hasan Kaçan’ın hikayeleri, ve Fırıncı Nusret’in hayatı. Dizinin müziği hala sizin de kulaklarınızda değil mi? Bizlerin pek yaşı tutmasa da bir de Perihan Abla dizisine ev sahipliği yapmış bu sokaklar.

IMG_2664

Gökdelen ve alışveriş merkezi ile dolan İstanbul’a inat burası tüm küçük evleri ve esnaflarıyla hala ayakta. İnşallah da hep böyle kalır. İşte o küçük şirin yerlerden biri Asude Çay Evi. Kuzguncuk’a yolunuz düşerse burada Kapının önüne koyduğu taburelere oturup bir çayını içmelisiniz. Meşhur Ekmek Teknesinin tam yanında.

IMG_2658

Gittiğim yerlerden bana o günü hatırlatacak küçük eşyalar almayı çok severim. İşte sizde Kuzguncuktan böyle bir hatıranız olsun isterseniz Bencil Dükkan’a uğrayabilirsiniz. Defter hastası olan biri olarak ben tabi ki defter aldım. Bu şirin dükkanın sahibi de pek bir güler yüzlü. Defterleri de kendisi yapıyor. Dilerseniz bencil dükkanı instagram adreslerinden takip edebilirsiniz. @bencildukkan

IMG_2666

Geçen yıl yine bu zamanlar da İzmir Bayındır Çiçek Festivaline gitmiştim. Orada bir ağacın gövdesini rengarenk tığ işleri işe kaplamışlardı. Bu ağacın gövdesini ise renkli saksılar ve çiçeklerle doldurmuşlar. Çok hoşuma gitti. Hayalgücü sınır tanımayınca ne güzrl oluyor değil mi?

kuzguncuk_mavi_ev

Bir de sizleri bundan sonraki rüyalarımın baş rol oyuncusu olacak evle tanıştırmak isterim. Kadere bakın hem mavi hem çiçeklerle dolu hem de kiralık. Ahhh ahhh… Bu ara da hepinizi çaya beklerim.

IMG_2660

Kuzguncuk gezimden yansıyanlar bu kadar ancak bir kaç yorumda bulunarak yazımı bitireceğim. Gerçekten insan etrafa baktıkça fotoğraflamak istiyor ancak öyle sanıyorum ki hiçbirimiz her gün onlarca kişinin gelip evimizin fotoğrafını çekmesini istemeyiz. Bu yüzden yerlilerinin rahatsız olmasından doğal bir durum yok. Hadi bizim gibi öylesine çekenler yine bir derecede özellikle hafta sonları yaşanan gelin-damat istilalarınındın kaynaklanan kalabalığı düşünmek bile istemiyorum. Ve o yüzden diyorum ki gezmeye gidecekseniz hafta içi 9.30-15.30 arası gezin.

Uyarı: Sitemdeki yazılar ve fotoğraflar şahsıma aittir.