Etkinlik Takvimi: Ebru Kongresi ve Dergi Fuarı

imageSizlere şöyle upuzun bir Eskişehir yazısı yazacaktım. Fotoğraflarını ayarlıyor, yazının çerçevelerini belirliyordum. Ancak onu bir iki gün ertelemeye ve ilk olarak dün katıldığım kısıtlı süresi olan iki etkinlikten bahsetmeye karar verdim. Etkinliklere katılmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız. İlki Uluslararası Ebru Kongresi, ikincisi ise Uluslararası Dergi Fuarı.

Uluslararası Ebru Kongresi:

Yine mi TBMM milli saraylarda bir sergiyi gezdin diyebilirsiniz. Ama ne yapayım geleneksel Türk İslam sanatını gerçekten çok seviyorum ve bu galeride çoğunlukla böyle sergiler düzenleniyor.

işte onlardan biri daha… Ümraniye belediyesinin katkılarıyla düzenlenen 6. Uluslararası Ebru Kongresi kapsamında İstanbul’daki ebru sergilerden birine ev sahipliği yapıyor.

ebru kongresi
yunus eneş-hikmet barutçugil

Birine diyorum çünkü bu 7 günlük kongre boyunca İstanbul’un çeşitli bölgelerinde etkinlikler düzenleniyor. Çalıştaylar, sergiler, söyleşiler… etkinlik programına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kongre 14 Mayıs’ta son buluyor.

Biraz da sergiden bahsedelim. Benim gözlemlediğime göre yabancıların ebru sanatına yaklaşımı daha çok renkler üzerinden. Nasıl desem mesela bizde figürler(lale, yaprak..) ön plana çıkarken onlar daha çok renklerin geometrik geçişlerine öncelik vermişler.

image

En beğendiğim tablolar daha öncede sergisine gittiğim Hikmet Barutçugil’e ve Yılmaz Eneş’e ait. Yabancı katılımcılardan ise Pamela Smith, Antonio Velez Celemin ve Montse Buxo öne çıkan isimlerden.

Uluslararası Dergi Fuarı

Türkiye Dergiler Birliği’nin düzenlediği 7. Uluslararası Dergi Fuarı Sirkeci Ga’nda dergi meraklılarını bekliyor. Türkiye ve dünyadan 305 derginin katıldığı fuarda, yeni dergilerle tanışabileceğiniz gibi dergilerin eski sayılarını da bulabilirsiniz. Fuara katılan dergilerin listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

dergi fuari

Biz üç kız tam anlamıyla kendimizi kaybettik. Aldık da aldık. Lacivert’ten, Hacamat’a; Barbar’dan, La Dergisi’ne kadar onlarca derginin yeni ve eski sayısını topladık.

Ama ‘’o kadar dergi aldın en çok hangisini okumak için sabırsızlanıyorsun?’’ derseniz cevabımı söyleyeyim. Cahit Zarifoğlu’nun vefatından hemen sonra basılan Yedi İklim dergisinin 1987 yılına ait sayısı. İnanabiliyor musunuz nerdeyse 30 yıl öncesi.

Diyorum ya gerçekten 15 Mayıs’a kadar Sirkeci Garına uğramalısınız.

Hafta sonunu beklemeden, finaller gelmeden havalarda güzelken şehir de gezmek gerçek anlamda sosyalleşmek için harekete geçmelisiniz. Hadi hadi…

facebook.com/biavuc