Ramazan Nedir

674ae9df96366c2300522fedc15d3c84

Ramazan ayını anlatan milyon tane cümle kurdum. Beğenmedim sildim. Olmadı dedim sinirlendim. Yürüdüm. Düşündüm. Sahura kadar oturdum. Düşündüm. Eski yazılarımı okudum. Düşündüm. Bir kaç cümle buldum. Yok. olmadı. Çocukluğuma döndüm. Ses çıkmadı. Ama deli gibi yazmak istiyorum. Bütüne ulaşamadan geçtim bu sefer bilgisayarına karşısına.

Ramazan nedir diye sorsalar bana. Salata yaparken salatalık yiyememektir derim. Damacana doluyken su içememektir. Sıcak pideyi taşıyıp tek bir lokma koparamamaktır.İradeye hakim olmak, sabrı öğrenmek, açın halinden anlamak demektir.

Kokuların cazibesine köle olmak. 11 ay boyunca sokakta milletin önünde yediğin her lokmaya bin pişman olmaktır.

Bir dakikanın dahi hesabını anlamak demektir. 11 ay boyunca harcadığın onca boş zamana yanmak demektir.

Kalabalık sofraların, muhabbetin, aynı anda açılan ellerin, edilen duaların kalplerde bıraktığı ufacık mutluluklar demektir.

Sokakta oruç tutmadan yiyen içen onca insana rağmen Allah’ın rızasını kazanabilmek için çaba sarf etmektir.

Ramazan her günüyle bir imtihandır. Zordur. Kolay değildir. Tutan hiç kimse zorlanmadan tutmaz. Bahane arayıp tutmayanlara inat tutanlar nasiplilerdir. Allah nasip etmiştir onlara oruç tutmayı. Ramazan müjdedir.

Ramazan güzeldir. Gecesiyle gündüzüyle, sahuruyla teravihiyle özeldir. Bir kere herkes eşittir. Herkes açlığı, susuzluğu tadar.

Dünyada katlanılan her şeyin bir mükafatı olduğunu gösterir. Çünkü Ramazan biter bitmez, Bayram gelir.

Ramazan, ömrün her yılda bir kere gelen baharıdır. Oruç ekip, sevap toplamalı, oruç ekip öfke toplamaktan uzak durmalı…