Elveda Ya Şehri Ramazan

image

Üç aylar başladı, Ramazan yaklaştı, hava sıcak, gün uzun derken, Kadir Gecesini bile geride bırakıp Bayram’a göz kırpıyoruz. Tören esnasında ödülünü almak için sabırsızlanan öğrenciler gibiyiz. Bayram’da içinden fındık, fıstık ne varsa çıkan bütün çikolataları yemek için can atıyorum.

Mutlaka söylemişimdir kendimi bildim bileli her Ramazan Bayram’ında alerji dökerim. Misafirliklerde uzatılan çikolata tabağına hiç hayır diyemedim. Demek istemedim. Normal günde uzatsan belki derim ama otuz gün oruç tutmuşuz iki tane çikolataya niye hayır diyeyim. Hem ikram. Yok inanın ev sahibine ayıp. Diyemem.

Aslında bayram çikolatasından bahsetmek gibi bir niyetim yoktu ama akış onu gerektirdi. Oruçluk işte insanın canı bir anda isteyiveriyor. Eee bir de hala anlatıyorum çikolatayı. Biraz daha bitirmezsem tuttuğum oruçların bir sevabı kalmayacak. Hepiniz canı istedi değil mi? Allah’ım affet.

Çikolataları unutun üstteki paragrafı da. Alt paragrafa geçin

Ramazan ne çabuk geçti değil mi? Ne ara camilerin mahyalarındaki ‘’hoş geldin 11 ayın sultanı’’ yazıları yerini ‘’ Elveda Ya Şehri Ramazan ’’ a bıraktı?

Nelerin orucu bozduğu konusunda hem fikir olabildik mi? Çünkü artık kurbanda tavuk kesebilir miyiz suallerine geçmemiz gerekiyor

Ara not: Bu yazıyı bir türlü ciddiyet kalıbına koyamadım. Bayramın sevincinden herhâlde…:)

Şimdi mizahı bir kenara bırakıp ciddi ciddi soruyorum güzel takipçim;

İftarı beklerken öğrendiğin zamanın önemini hatta bir dakikanın dahi ne denli önemli olduğunu bu gelen 11 ayda da hatırlayacak mısın? Kimseyi bekletmeyecek, zamanını boşa harcamamaya özen gösterecek misin?

Bütün bir yıl boyunca Sosyal medyada çatır çatır paylaştığın yemek fotoğraflarının ne kadar sakat olduğunu, fark edip koca bir ay paylaşmadın ya hani. İşte Ramazan dışında da yemek fotoğrafı paylaşmamaya dikkat edecek misin?

İsrafa, günaha, gıybete dikkat ettiğin şu 29 günü koca bir yıla yayabilecek misin?

Ramazan geldi gidiyor peki ya sen onu karşıladığın gibi mi gönderiyorsun?

İnce mevzular bunlar sevgili okuyucu ince…., ama sahi insanlığı da bu incelikler kurtarmayacak mı

Ezcümle; Allah bizlere ve tüm Müslüman alemine daha nice güzel sağlıklı sıhhatli ramazanlar versin J