Paraleller Neden Döndü?

27hJAoYnNe kadar paralel tanıdığım varsa hepsi bir ay içinde Türkiyemize geri dönmüştü. Ayy bizi sıkıştırıyorlar, kocamı içeri alacak diyen bütün şıkırt teyzeler (şakirt pardösülü olanlar değil) parmaklarındaki beş taş yüzüklerle Abd’ye ya da Afrika’ya (kesinlikle idrar kokusundan durulmayan bölgelerine değil) kendi değimleriyle hicret etmişler bize göre ise korkudan topuklamışlardı. Neden gidiyorsun dediğimizde zulüm görüyoruz. Hocama zulmediyorlar, kocamada. Hocamdan vaz geçersem kocam beni boşar demişlerdi. (Yemin ediyorum bunu duydum) Bizler bu cümleler karşısında odadan dışarı gülmeden nasıl çıkacağımızı bilmiyorduk. Hadi yolun açık olsun git de nasıl gidersen git deyip kıbleye dönüp duamıza amin diyorduk. İşte ne olmuştuysa bütün şu an betimleyemediğim ama size benzer şeyleri söylemiş ve şu cennet vatandan topuklamış bütün paraleller (siz burada küfür edip lanet okuyabilirsiniz) ne olmuşsa şu bir ay içinde benim güzel vatanıma geri dönmüşlerdi.
Meğer ne olmuş biliyor musun benim canım kardeşim? Şöyle anlatayım:
Tanklarla üzerimizden geçip ikiye ayıracaklarmış bizi. Meğer tek derdi dini ve vatanı olan yüzlerce insanın üstüne mermi yağdıracaklarmış. Meğer yatağında en masum şekilde uyuyan çocuklarımızı çığlıklarla uyandıracaklarmış. Meğer bizim şıkırt teyzelere bakıp şakirt olanlarına acıdığımız masum dediğimiz, kandırılıyor dediğimiz kesim bizim ölümümüz için gün sayıyormuş. Saf dediğimiz bizi düşman bellemiş. Siyaseti aramıza sokmayalım diye sustuklarımız bize kefen dikmiş. İstanbul boğazını kana bulayacaklarmış. Aynı allahsız ingilizler gibiymiş amaçları.
Derdi vatan olanları hain bilmişler. Ama çok affedersiniz bu aklını kiraya vermiş otomotik silah pensilvanya idiotları bilmiyorlardı ki bizim derdimiz imandı. Vatan sevgiside imandandı. Onların kaçışının sebebide zayıf imanlarıydı.
161 kişi şehit edildi. Halil Ağabey, Mehmet Ağabey, Erol Ağabey, oğlu….. Yüz altmış bir ismi yaz bu üç noktaya. 161 yıkılan hayatı, 161 kişinin onlarca seveninin adını yaz buraya. Tankların altında ezilenleri, ciğerleri dışarı fırlayanları, eli kolu kopanları yaz buraya. Vatansız cnn’i bile, kurtarmaya giden halk kahramanlarını yaz buraya.+++ alt yorum++
Ama benim canım kardeşim sakın dünü unutma. Dünü unutup yaşama. Yaz alnına bu olanları, yaz anlat çocuğuna.
Ve sakın ama sakın merhamet gösterme artık. Konuşma selam dahi verme ne zaman kalbin yumuşasa tankın altında ezilen ADAM’ı hatırla. Ve asla unutma Merhamet hak edene gösterilir.
Onları nerde görsen geç önlerine ve yüzlerine haykır bu dizeleri:
“Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda’ ”
Onlar bu kıtaları asla anlamaz. Onlar Genelkurmayın kızaran boğazının şerefini bilmez. Onlar dökülen kanı tanımaz. Ve evet bundan böyle hiç bir şey eskisi gibi olmayacak! Hiç değilse kendi adıma söylüyorum ki bundan böyle dinime, vatanıma ve mesleğime hiç sarılmadığım kadar sıkı sarılacağım.
Geçit yok! Müsemma yok! Saf yok! Ve evet meydanalardan çekilmemiz istenene kada meydanlardayız.