Gavurca Türkçe Sözlük

Neyin inanılmaz olduğuna kim karar veriyor? Neden yıllardır gelişmekteyiz? Ortadoğu kimin doğusu, ortadaki kim? Bireyin arkasına saklanıp daha ne kadar bencillik yapacağız? Sığınmacı, empati, barış, ötekileştirme… özellikle son yıllarda kullandığımız bir çok kelimenin ardındaki boşluğun farkında mısınız? Değilseniz bile artık uyanma zamanı! Ertuğrul Fındık’ın kaleme aldığı Gavurca Türkçe Sözlük işte tam da bu konuya dikkat çekiyor!

Kitapla tanışmam twitterda başladı. Nerden geldiğini hatırlamadığım bir retweet, timeline’ıma düşmüştü. Ve aynen şöyle diyordu:

Birey, Türkçesi: Ben süperim, ben özelim ben, ben, ben…”

Dikkatimi çekti ve hesaba tıkladım. Sadece iki twit vardı. Biri birey hakkında diğeri ise empati.

Ve gelin görün ki hayatımda duyduğum en doğru empati tanımı hesaptaki ikinci twitte yazıyordu.

Karşındakinin ne söylediğini gerçekten anlamak istiyorsan, önce onun karşıda olduğunu kabul etmelisin.

Sonra bu hesabın kendiyle aynı adı taşıyan bir kitabın hesabı olduğunu öğrendim ve internetten kitabın siparişini verdim. Maalesef hepimizin bildiği gibi büyük kitapçılarda sadece büyük(!)lerin okumamızı istediği kitaplar yer alıyor. Bu yüzden kitaba en kolay internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Gavurca Türkçe Sözlük Ertuğrul Fındık’ın Afrikaya yaptığı bir iş seyahati sırasında ortaya çıkıyor. Batılı medyanın zihnimizde inşaa ettiği “sefil Afrika” resminin, gördüğü Afrika ile alakası olmadığını fark eden Fındık, batılıların diğer kavramlarla da böyle oynamış olduğuna kanaat getiriyor. Ve durup düşünmeye, etrafında dönüp duran kavramları incelemeye başlıyor. Bu araştırmanın sonucunda ise Gavurca Türkçe Sözlük ortaya çıkıyor.

Gerçekten okumaya ve üstünde düşünmeye fazlasıyla değer bir kitap.
Beni en çok üzen kitabın inceliği en büyük umudum ise bu kitabın bir serinin ilk kitabı olmuş olması.

Kitapta yer alan sözcükler arasında en sevdiğim ve aynı zamanda en fazla utandığım…
Sığınmacı: sınırın ötesindensin, aşağıdansın ve bana sığınıyorsun.

Şu aralar ne okuyacağına karar veremeyenlere nacizane bir öneri olsun istedim 🙂
Twitter: @gavurcaturkce