Karga

Karga deyip geçme, Neden mi?

İbrahim Edhem Hazretleri Allah dostluğunu kazanmadan önce malının ve servetinin hesabını bilemeyecek kadar zengindi. Bir yere giderken atlas elbiselerini giyer, yağız atına biner, bir yığın askeriyle yola çıkardı.

Bir gün silahını kuşanıp, atına binerek yola çıktı. Günün belli saatlerinde avlanıp acıkınca bir yerde konaklayarak yemek için sofra açtı. İştahla yemek yerken ansızın bulutlar arasından bir karga süzülerek sofrasında bir parça ekmek alıp havalandı. Bu hal karşısında İbrahim Edhem Hazretleri meraklandı ve atına atladığı gibi karganın peşine düştü.

Kuş bir dağın tepesine çıkıp gözden kayboldu. Dağın tepesine çıkan İbrahim Edhem larganın uzaklarda yere konmuş, gagasıyla hareketler yaptığını gördü. Yanına yaklaştığında karga kanat çırpıp havalandı.

Kuşun konduğu yerde elleri ayakları bağlı sırtüstü yatan biri vardı. Adamı bu halde görüncce atından inip bağlarını çözerek ona başından geçenleri sordu. Adam anlattı:

” ben tüccarım, buradan geçerken haramiler yolumu kesip bütün mal ve paramı aldılar. Bu yetmez gibi el ve ayaklarımı bağlayıp beni buraya attılar.7 gündür acılar içindeyim. şükür şu karga bir haftadır hergün bir parça ekmek getirip göğsüme konuyor, gagasıyla ekmeği parçalayıp beni doyuruyor. Allah’a sonsuz şükürler olsunki, burada ben