Üsküdar Sahaf Festivali

Üsküdar belediyesinin kültür sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği sahaf festivalini duymayan kalmamıştır. Ama uzakta olanlar işinden dolayı gidemeyenler ya da kendince bir sebebi olupta sahaf festivali gezemeyenler için biz gittik gezdik. Tabi ki imkan bulursanız bu pazara (23 Ekim) kadar sahaflar Üsküdar Sahilinde sizi bekliyor olacak ama yine de aklınızda küçük bir fikir olması için bu yazımızı okumalısınız.

img_5841

Ahh ben de mutlaka ilk baskı kitaplar olmalı diyorsanız, ya da benim doğduğum gün bu ülkenin gazetelerinde neler manşet olmuş acaba gibi bir merakınız varsa Üsküdar Sahaf Festivalini kesinlikle kaçırmamalısınız.

img_5844

Anneniz ve babanız sürekli size okudukları eski çizgi romanlardan bahsediyorsa, ha bire seksenleri yad ediyorsanız Red Kit’in 4 sayısını biz kapmış olsakta sizede bir şeyler bıraktık merak etmeyin.

45’lik plaklara sayılarla sınır koyamayacak kadar ilgi duyuyorsanız, Türkan’ın buğulu gözleri, Kemal Sunal’ın komik bakışları duvarımda asılı olsa ya diyorsanız Üsküdar bir vapura bakar benden söylemesi.

üsküdar sahaf festivaliFestivalde dehşete kapıldığım nokta ise bir sahaftaki bu eski fotoğraflar. Kimdirler, neredendirler derseniz bilmiyorum ama gidip kesinlikle bakmalısınız nenenizin büyük babanızın fotoğrafları bir sahafın eline düşmüş olabilir ki insanın aklına gelmiyor değil mazallah yoksa hepimizin kaçınılmaz sonu mu bu?

Kitap kokusuna doymak, kültür sanat dolu bir nefes almak çıkışta da kız kulesine karşı sıcak bir çay içmek için harika bir bahane; Üsküdar Sahaf Festivali….

img_5843

   Biz mi neleri topladık

Sait Faik’in Kayıp Aranıyor adlı romanının ilk baskısını, Aşk ve Gurur’un en eski baskılarından birini, Peyami Safa’nın Bir Tereddütün Romanı adlı eserini…. ve Servet-i Fünun dergisinin bir nüshasını… Kürk Mantolu Madonna’nın ilk baskısını defter haline getirmişler ki bunu gerçekten kaçıramazdık… Bir de engelli olmasına rağmen tam 15 kitap yazmış Erdal Yalçın’ın şiir kitabı ‘’ben taşı delen ot gibiyim’’…