Bilmemek.

En çok korktuğumuz şey değil midir? Bilmemek. Mesela soruların bilmediğimiz yerden çıkması, çalışmadığımız yerden gelmesi. Atladığımız konu. Sormaz dediğimiz sayfa. Ya olmazsa. Ya bilmiyorsak. Olur ya. Olur. Hayat bu her şey olur.

Bilmediğimiz ne varsa çıkar karşımıza. Elimiz ayağımıza dolaşır. Bu satırları yazan kelimeler dile gelip cümle olamaz. Ne biliyim olamaz işte. Bilmiyoruzdur. En zor, en korkunç ama en gerçekçi durum değil midir? Bilmemek
Söylemek de zordur. “Bilmiyorum”. Yorum bile üretmeden. Tek bir öznellik koymadan sonuna, bencelere hiç girmeden direkt söyleyebilmek “bilmiyorum” diye.

Bildiğim onca şeye inat bilmedikleriyle merakta değil midir insan? İnsanı diri tutan merakı değil midir? Diri olmayan insan ölü değil midir? O zaman söylesenize neden bilmemekten korkuyoruz?

Sizleri gaza getirip “bilmemekten korkmuyorum” diye haykırtmak filan istemiyorum. Ama ben buradan söylüyorum “bilmiyorum”. En basit bazı kelimelerin anlamlarını bile bilmiyorum.
Ve en çok da
Ömür boyu bilmemekten çok korkuyorum.

Bilmemek.

Samimi olsun diye bir dipnot: içimden geçenleri yazmak huyumdu ama böyle buralardan yazmak garip gelirdi. Kim okur ki derdim. Hayır sınıfta kompozisyonum okunsa “hocam ben dışarda beklesem” diye yalvaracak bir insanken böyle böyle yazdıklarımı hiç tanımadığım insanlar okusun diye çaba sarf edeceğim filan. Ne biliyim bilemezdim. Yani siz şimdi nasıl desem baya okuyorsunuz filan. Yani ben mahcup oluyorum. bak heyecan yaptım kuramadım, bağlayamadım cümleyi. Kısacası kalpler filan gönderiyorum sizlete. Ne biliyim.

Komik olsun diye bir anı: geçenlerde bir “dırınım” diye ses telefondan. Bir baktım. “Mevlana Celaleddin Rumi seni takip etti” yazıyor. Twitterdan. Yani..?! Ne yapsam? Bilemedim. Sonra aklıma bir söz geldi. Mevlana beni twitter’dan takip etmeden önce de ben bilirdim onu. Bir söz söylemişti yaklaşık 8 yüzyıl önce filan. Bildiğim tek şey hiç bir şey bilmediğim. İnanın Mevlana’da bilemezdi twitterda hesap açacağını. Ahir zaman işte.

Kısacası bilmemek. üstad bilmemek. Garip, öksüz bilmemek.