Fidget Cube ; Taktı Mı Takanlara

Sınıfta kalemini sıraya tıklatan, sinemada su şişesini gıcırdatan, bilgisayar başındayken fareyle oynayan. “Kırıcaksın, bozacaksın, yeter yapma şunu” en çok duyduğu cümleler olanlara süper bir haberim var. İşte yüzyılın icadı Fidget Cube.

Aslında bakarsanız bir başka deyişle takıntılı diyeceğimiz insanların ellerinde sürekli takılacağı ve çok şükür ki bozamayacakları, kıramayacakları kısacası “ya ben sana dedim oynama diye, al işte kırdın kırdın.” gibi biten mutsuzluklarla muhatap olmayacakları bir oyuncak.

Zar kadar küçük değil, rubik küp kadar büyük değil. Tam avuçlamalık. Yani en sevdiğimiz “bi avuç”.

IMG_7483

Altı yüzünden birinde açma kapama düğmeleri, birinde joystik başlığı, birinde tık tık yapma butonları, birinde döndürme dişlileri bulunuyor. Bir yüzü ise parmağınızı koymak için ayrılmış.

Ben Nereden Duydum?

İki ay önce bir internet sitesinde okuduğumda, gidip almalıyım dedim. Sonra bir baktım henüz sınırlarımıza girmemiş. Tabi bir hüsran.
Yurtdışına giden tanıdıklarımı düşündüm. Ancak bunun için uğraşmayacaklarını bildiğimden tenezzül dahi edip sormadım.

Takıntılı biri olduğumdan ve fidget cube’de takıldığımdan bulup alacağım diye inat ettim. Tabi bu süre içinde de fırsat buldukça insanlara anlatıyorum ki belki biri bir tanıdığına söyler filan buluruz diye.
Takıntı.
Taktı mı?
Takıyorum.

Sonra aklımda bir kibrit çaktı. Neden bugüne kadar Ali Express denen dünyanın en güzel sitesine bakmamıştım ki? Koştum yazdım. Aradığın her fiyata uygun bir fidget cube vardı. Ne ucuzu ne pahalısı en ortalamalısından istedim.

Çinden gelmesi tabi biraz uzun sürdü ama yine de bir ay içinde elime ulaştı. Tam anlamıyla gerçekten “elime ulaştı.”

Anlattığımda ya ne gereksiz bir şey diyen herkes burnundan kıl aldırmayaraktan “bir bakıyım” dedi. Ve baktı.

Size de büyük ihtimal gereksiz geldi ama tanıtıldığında 1.8 milyon dolar toplayan bir aletten bahsediyorum. Gereksiz olsaydı bu kadar bağış toplayabilir miydi?

Dipnot: Takıntılı insanlarda konsantrasyonu artırıcı etkisi de varmış. Tabi ki bu sadece fidget cube için geçerli değil genel olarak elinde bir şey ile oyalanan insanların yaptıkları işe odaklanması daha kolay olurmuş