Bir Anne Romanı Zeynep

Kitapların film olmasına alışığız ama film ve dizilerin kitap olması fikrine henüz çok da aşina değiliz. düzenli dizi izleyen biri olmadığımdan merak ettiğim dizilerin kitap haline gelmesi beni sevindiriyor. Mesela onlardan biri Cansu Dere’nin başrolde oynadığı Anne dizisinin kitap olmuş hali Zeynep

Anne dizisini ilk duyduğumda özellikle Cansu Dere’yi çok beğendiğimden izlemek istemiştim ancak bir türlü yakalayamadığımdan başlayamamıştım. Sosyal medyada olsun gazetelerde hatta ödül gecelerinde bile birçok kere övülen bu dizinin kitap olduğunu duyunca da açıkçası sevindim.

Dizideki karakterlerden biri olan Gazeteci Ali Tarhan’ın kaleminden yazılan Zeynep edebi ve dil yönünden zayıf olsa da hikayesi oldukça ilgi çekici. Ancak dilinin zayıf olması ve olayların pat pat diye geçip gitmesi, ucu olmayan yarın kalmış konular, 3 sayfa da bir tekrar eden aynı cümleler kitabın keyfini maalesef kaçırıyor.

Okuduğumuz kitaplar nasıl filme aktarılırken sorunlar çıkıyorsa, dizi olmuş bir kitabın tam kurgulanmadan kitap olması da biraz hayal kırıklığı oldu benim için. Oysa gerçekten hikayesi çok kuvvetli açıkçası okuduğumda “acaba bu kitap yazılırken biraz acele edilmiş.” dedim.
Hikayesi diyorum ancak eminim ki Türkiye’de ve hatta dünyada minik Turna’nın hayatını yaşayan binlerce çocuk vardır. Dövülen, terk edilen, suçlara zorlanan ve hatta öldürülen çocuklar. Her gün haberlerde bile kaç haber duyuyoruz bu konuda?

Acıları, televizyonda dizi haline gelmiş bir şekilde izlediğimizde sanki gerçek değilmiş gibi geliyor bize ya da haberlerde gördüğümüz zaman dayanamayıp kanalı değiştiriyoruz. Kendimizi üzmemek adına, yüzlerce çocuğun üzüldüğünü görmezden geliyoruz. İşte burada şunu söylemek istiyorum kaçtığımız gerçekler başkalarının kaderi ve bizim de başımıza neler geleceğinin hiç bir garantisi yok.

Zeynep kitabından elde edilen gelir Aile ve Sosyal Politika Bakanlığına bağlı Sevgi Evlerine gidiyormuş. Yani Zeynep’in sahip çıkmaya çalışıpta başarıya ulaşamadığı minik Turnalar’a. Sizler de Zeynep’i alıp okuyarak hem Sevgi Evlerine bağışta bulunabilir hem de kaçtığınız gerçeklerle yüzleşebilirsiniz