Ai Weiwei Sakıp Sabancı Müzesi’nde Sanatseverleri Bekliyor

Bilgisayarın başına geçtiğimde ilk önce biavuc.com’a girip en son hangi tarihte post yayınladığıma baktım; 27 Temmuz 2017. Ara sıra ara vermiştim. Ancak bu denli uzunu hiç olmamıştı. Hem bazı özel sorunlar hem de meşguliyetten maalesef zaman ayıramadım.. Şimdi ise yeni bir başlangıç gibi geliyor bu dönüş  ya da sezon açılışı belki de. Siz ne isterseniz öyle deyin. Ben yeni bir merhaba ile geldim. Sanat dolu bir merhaba…

Sanat ve Ai Weiwei

Eylül’ün gelmesiyle müze ve galerilerde de yeni sergiler boy göstermeye başlıyor. Contemporary İstanbul, Bienal, Festivaller…. Ben ise sizlere bugün Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Ai Wei Wei sergisinden bahsedeceğim.

Edebiyat dersinde sıkça sorulan bir soru vardır; sanat sanat için midir? Toplum için midir? Cevabımı vereyim topluma ve sorunlarına dokunmayan sanat hiçbir şeydir. Ai Weiwei’de ‘’Everything is art. Everything is politic.’’ (her şey sanattır. Her şey politiktir.) diyor. Haksız mı? Haksız mıyız? Defalarca Çin hükümeti tarafından yaptırımlara çarptırılmasının nedenlerinden biride bu.

Sergiden izlenimlerim;

Baktığnızda Allah’ım bu nasıl bir çılgınlık dediğiniz sanat eserleri vardır. Ai Weiwei’nin bu üç ayrı eseride tam olarak onlardan. Özellikle ay çekirdekli olanı için hapis yattığına dair rivayetler var. Çiçekli olan ve parçalı olanlar ise tam anlamıyla hepsi teker teker incelenmelik.

   Sergide en çok sevdiğim eser ise ”Hanedanın Vazosunu Kırmak” oldu. Çünkü uzaktan baktığınızda bir fotoğrafı andıran bu eser aslında lego parçalarından meydana getirilmiş. Kesinlikle sanat ince iş.

Ama en güzeli sensin İstanbul…

Sakıp Sabancı Müzesine her gittiğimde kelimenin tam anlamıyla İstanbul’a bir kez daha aşık oluyorum. Çok güzelsin demiş miydim? En doğal sanat mısın? Nesin?

***Bu arada Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Ai Weiwei sergisini 28 Ocak 2018 tarihine kadar Sakıp Sabancı Müzesinde ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.