İyi Bir Komşu Sizinle Bienale Gelen Midir?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 15. İstanbul Bienali bu yıl ”iyi bir komşu” teması etrafında gerçekleşiyor. Bienal ev ve mahalle kavramlarını ele alıyor. Aslında bakarsanız bu cümleyle başlayan birçok basın bültenini okuyarak bienal hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ben size bugün başka bir şey anlatacağım.

İstanbul Modern

Bienali gezmek için İstanbul Modern ilk durağımızdı. Önce üst kattaki ”Sanatçı ve Zaman” sergisini gezdikten sonra alt katta Bienal için ayrılan alana indik. Tarih; 21 Eylül Perşembe saat 12.44,  takip ettiğim haber sitesinden o bildirim geldi. ” Libya açıklarında facia… 100’den fazla mülteci sularda kayboldu.” Karşımda ise ”İyi bir komşu” temalı 15. İstanbul Bienali’nin Modern Sanat Müzesindeki Adel Abdessemed’in  ”Feryat” adlı eseri. İyi bir komşu, size yardım eli uzatan mıdır? Feryadınızı duyan mıdır?

Sanat aslında hayatın akışında kaybolup gitmiş, alışılmış acıların ve anların yakalanıp yüze vurulmuş hali değil midir? Tam anlamıyla öyledir. Yüksek gökdelenler ve kalabalık sitelerin içinde kaybolmuş, hatta aynı asansördeyken bile selam vermeyenlerin, dikkatini komşudan başka neye çekilebilir ki sanat? Boğulup savaştan kaçamayanların varlığını sana hatırlatmak için başka ne teması olabilir ki? Tabi ki Komşu… İyi bir komşu en görünmez olan mıdır? Yavaş yavaş silinip giden midir? Acısına alıştığın mıdır?

Pera müzesi

Bienal 6 farklı mekanda gerçekleşiyor. Taksim’deki Pera Müzesi’de o mekanlardan biri. 3. kattan itibaren bienal eserleri sergilenmeye başlıyor. Pera’da ki ilk eserler Fred Wilson’a ait. İstanbul Bienali için ayrılan 4. katta ise Gözde İlkin’in kumaşlardan yaptığı tablolar ile devam ediyor. İyi bir komşu sana çeyizlik emayesinde çorba sunan mıdır?

 Bienal’in sergilendiği son kat ise bence en güzel eserlerin bulunduğu kat. Njideka Akunyuli Crosby’nin baskı yöntemiyle yaptığı bu iki yapıtı ile Alejandro Almanza Pereda’nın ”Boşluk Korkusu” adlı iki eseri yer alıyor. Boşluk ve korkusu, yan evin boşluğu, yan arsanın boşluğu, yan sokağın boşluğu, korkusu… İyi bir komşu korkularından emin olduğunuz mudur?

Peki sizce iyi bir komşu kimdir yoksa sizinle bienale gelen midir?

İstanbul Bieali hakkında detaylı bilgi almak için bienal.iksv.org.tr