Filin Yolculuğu Jose Saramago Affet Beni

Blog tutmaya başladığım günden beri sevmediğim hiçbir şeyi sevdim diye yazmadım. Yine o yazılardan biriyle karşınızdayım. Jose Saramago’nun Filin Yolculuğu adlı kitabını 2 aydır okuyorum. ”196 sayfalık kitabı nasıl 2 ayda bitirdin” diyebilirsiniz. Ya da ”sevmediysen niye inat ettin” de diyebilirsiniz. Ama ne yapayım dedim belki sonunda bir olay olur, hadi belki bir ihtimal. Yok valla yok nasıl Nobel vermişler anlamadım.

Aslına bakarsanız Jose Saramago kitleler tarafından çok sevilen bir yazar olduğundan, Filin Yolculuğu’da Nobel Edebiyat Ödülü aldığından kendimde eleştirme hakkı görmüyordum. Ama Instagram üzerinde bir anket yaptım ve %70’ten fazlası ”beğenmediysen de yaz” deyince ”ay hadi yazayım bari” dedim. Umarım Saramagoliberler ya da Saramagolistler tarafından linç edilmem. Hadi Bismillah

Neyini Beğenmedim?

Üslubunu.Yazım ve imlada ben de iddialı değilim. De’leri Ki’leri hala ayıramıyorum. Ama Jose’cim Allah ne verdiyse noktasız, bağlaçsız, konuşma çizgisiz… yazmış. Kitap akıcı mı? derseniz. Akıyor gidiyor. ama sayfanın sonunda bir bakıyorsunuz meğer konuşmalar geçiyormuş, ben ise çoğu kez bu durumu kahraman içinden ikilem yaşıyor zannettim. Olmuyor o sayfayı bir daha baştan okuyorsunuz. Kitap oldu mu size en az 350 sayfa.

Filin Yolculuğu, Portekiz Kralı’nın Roma İmparatoru’na fil hediye etmesini konu alıyor. Olay 16. yy’da geçiyor ve dolayısıyla öyle fil hediye etmek de kolay değil. Şimdi olsa koy fili bir tıra gönder. Maalesef bizim zavallı fil Portekiz’den İtalya’ya kadar neler yaşıyor neler. Karlı Alpler’den mi geçmiyor? Gemilere mi binmiyor? Konusunu okuyunca çok etkilenmiştim ancak maalesef beklentilerimi karşılayamadı. Üslubu biraz daha akıcı ve olaylarda daha hızlı ilerlese aslında çok güzel bir kitap diyebilirdim.

Filin Yolculuğu alt metninde ciddi göndermelerde bulunuyor. Avrupa Birliğin’den File verilen Muhteşem Süleyman ismine kadar birçok küçük detay var. Ama yok ben sevemedim. Olmadı.

Tabi ki sizler okuyunca beğenebilirsiniz. Ne demişler zevkler ve renkler tartışılmaz. Hem bakın ben bile kitaptan bir cümleyi not etmişim yani çok da kötü değil ama bir süre Jose Saramago ve Filin Yolculuğu kelimelerini duyduğumda olumlu konuşmayabilirim.

”Çok tuhaftır insanoğlu nice önemsiz nedenle korkunç uykusuzluklar çeker de, savaş öncesinde mışıl mışıl uyur.” Filin Yolculuğu – Jose Saramago

Ben çok etkilendim Filin Yolculuğu’nu almak istiyorum derseniz buraya tıklayabilirsiniz. Diğer insanların kitap hakkında yorumlarını merak edenler içinde Ekşi’deki açıklamaları buraya koyuyorum ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum. Sen nasıl kitaplar seversin peki diyenleri de diğer kitap önerilerime bekliyorum. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bırakın filler memleketlerinde kalsınlar olur mu?